27. 09. 2020.
Što nas je naučilo novo normalno vrijeme?

Ako nas je 2020. ičemu naučila, to je da je status quo privremen. Neki su prepoznali nove izazove s kojima se suočavamo, kao zlatne poluge koje stvaraju mogućnosti za ubrzavanje napora u digitalnoj transformaciji.

Jedna od središnjih komponenti ove transformacije je eNabava. Potpuno digitalizirani postupak nabave imperativ je koji će štedjeti i vrijeme a posebno novac svih poreznih obveznika.

Pridružite se digitalizaciji, posvetite više pažnje nabavi opreme ali i novom načinu razmišljanja o svakodnevici.

Što se tiče opreme, poželjna je nabava suvremene informatičke opreme, bilo prijenosnih ili stolnih računala sa kamerom i mikrofonom, kako bi mogli koristiti nove načine edukacija na daljinu - webinare. Odakle će se to financirati, možda će neko pitati. Pa upravo edukacije na daljinu omogućavaju uštedu, vremena i novca, jer nema putovanja, niti potrebe za smještajem i prijevozom do lokacije edukacije. Dakle, ulaganje će donijeti uštedu i bolje uvjete rada, te nova saznanja. Sasvim je primjetno koliko naših kolega nema adekvatnu opremu za rad niti primjerenu informatičku izobrazbu.

Računala su zastarjela, logistika nedovoljno educirana, sa puno ograničenja kao npr. nemoguće je prihvatiti link za edukaciju na daljinu, ili je nemoguće dobiti uvid u ePonude zbog (ne)sigurnosti informacijskog sustava naručitelja.

I dok je sigurnost informacijskog sustava prioritet, ta je ograničenja moguće riješiti na više načina. Na primjer, tako da se za edukaciju na daljinu koriste npr. prijenosna računala izvan mreže, koja bi dobrodošla i za rad od kuće, ili možda tableti koji su značajno jeftiniji od računala. A za uvid u ePonude moguće je pripremiti vanjski medij (CD, DVD) na koji će ovlaštena osoba učitati traženi sadržaj.

Naravno, živa je riječ nezamjenjiva, live edukacije su interesantnije, ali svi koji rade u javnoj nabavi već dugo rade u digitalnim uvjetima. Na Elektroničkom oglasniku pripremljeni su standardizirani obrasci objava i teško bi se vratili na stari način rada u javnoj nabavi kada su se koristile isključivo papirnate dokumentacija, ponuda i ostali dokumenti.

S promjenjivim okruženjem, važnije je nego ikad usvajanje novih rješenja za nabavu potrebnih resursa, prilagodba tehnološkim promjenama, a posebno promjena razmišljanja o načinu rada.

Problemi koji se prepoznaju su:

  • Nedovoljna upotreba digitalnog tržišta (zbog nedostatka obuke i poticaja za njihovo korištenje)
  • Mali i srednji poduzetnici nedovoljno sudjeluju u sustavu javne nabave (zbog nepovjerenja u sustav ili neznanja)
  • Nespremnost nadležnih institucija da se na probleme u sustavu javne nabave reagira
  • Izostanak komunikacije ključnih dionika u sustavu javne nabave i EU fondova

Što se može učiniti za rješavanje ovih problema?

Pandemija je dokazala da se neke stvari mogu promjeniti "preko noći". Na raspolaganju je nekoliko ključnih smjerova i alata: digitalizacija, komunikacija između ključnih dionika i sustavno rješavanje radnih procesa, standardizacija te ključno pomlađivanje cjelokupnog sustava mladim ljudima koji se lakše prilagođavaju novim vremenima, ali i koji će imati potrebne ovlasti za rad.

Ono što se svatko od nas može upitati je kako mogu pridonijeti boljoj budućnosti?

Uključimo se, djelujmo u našim okruženjima, pitajmo i potičimo nadležne, rješimo čim više možemo, a prije svega prihvatimo mlade kolege jer najbolja je kombinacija zrelog iskustva i mlade snage.

 
  Novosti - Sve