30. 09. 2019.
Vodič o sudjelovanju ponuditelja iz trećih zemalja na tržištu nabave u EU-u

Vrijednost EU tržišta za javnu nabavu se procjenjuje na      2 trilijuna EUR godišnje, i prema tome to je veliko otvoreno tržište vrlo interesantno svim svjetskim dobavljačima.

! Pravila EU uglavnom ne razlikuju tvrtke iz EU i tvrtke koje dolaze iz zemalja koje nisu članice EU.  

Međutim sve je više ponuda stranih ponuditelja, pa i onih iz trećih zemalja, zemalja koje nisu članice EU. Tako se naručitelji susreću sa novim izazovima, pregledavajući ponude stranih ponuditelja, te moraju vladati posebnim znanjima kako bi se bavili ponuditeljima iz trećih zemalja.

Europska komisija je objavila Vodič o sudjelovanju ponuditelja iz trećih zemalja, želeći na taj način informirati naručitelje da pristup EU tržištu imaju isključivo one tvrtke koje dolaze iz zemalja EU te trećih zemalja sa kojima EU ima potpisan međunarodni ili bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini.

Objavljene smjernice pružaju praktične savjete javnim kupcima u državama članicama te im pomažu utvrditi koji su ponuditelji iz trećih zemalja osigurali pristup tržištu nabave u EU-u.

Smjernice o sudjelovanju ponuditelja iz trećih zemalja na tržištu nabave u EU-u izdane  ovog ljeta od strane Europske komisije, dio su inicijative Europske komisije za osiguranje fer konkurencije, visoke kvalitete i jednakih uvjeta na tržištu javne nabave.

Smjernice imaju za cilj povećati svijest ugovornih tijela o različitim instrumentima i alatima EU za javnu nabavu. To uključuje mjere koje se mogu poduzeti u slučaju iznimno niskih ponuda, kao i mjere kojima se osigurava da ponuditelji iz trećih zemalja poštuju istu kvalitetu kao ponuditelji EU u područjima zaštite okoliša, socijalnog i radnog prava.

Smjernice također pomažu naručiteljima da efikasnije pregledaju ponude, identificiraju potencijalne iznimno niske cijene i prilagode svoje nabave kako bi odabrali najinovativniju, socijalnu ili zelenu opciju.

Same smjernice se usredotočuju na sljedeća područja:

  •     Pristup stranih ponuditelja iz trećih zemalja

Pravila EU uglavnom ne razlikuju tvrtke iz EU i tvrtke koje nisu članice EU. Zato smjernice dodatno pojašnjavaju da samo tvrtke iz trećih zemalja s kojima je EU potpisao obvezujuće međunarodne ili bilateralne sporazume o slobodnoj trgovini koji pokrivaju javne nabave imaju zajamčeni pristup tržištu nabave u EU-u. Ostale tvrtke iz trećih zemalja nemaju osiguran pristup tržištima javnih nabava u EU-u i mogu biti isključene.

Osim toga, smjernice potvrđuju da države članice ostaju slobodne ograničiti pristup svojim tržištima u područjima obrane i sigurnosti.

  •     Odbijanje iznimno niskih ponuda

Europska komisija podsjeća naručitelje na mogućnosti prema pravilima EU-a da odbiju ponude koje se čine neopravdano niskim. Smjernice sadrže popis pitanja koja naručitelji mogu postaviti ponuditelju kako bi dobili pojašnjenja u vezi s cijenom.

  •     Nabava utemeljena na kvaliteti

EU pravila o nabavi potiču javna tijela na stratešku nabavu i stavljanje inovacija, društvene odgovornosti i održivosti u središte postupaka nabave. Time se izbjegava dodjeljivanje ugovora isključivo na temelju najniže cijene. Smjernice uključuju konkretne primjere takve strateške nabave i objašnjavaju kako postaviti i provoditi socijalne, okolišne i radne standarde u postupku nabave. Ova pravila vrijede za sva nadmetanja bez obzira na to jesu li ponuditelji osnovani u EU ili ne.

  •     Praktična pomoć Komisije

Smjernice također podsjećaju da javna tijela mogu tražiti od Komisije da ocijeni kompatibilnost projekta s pravilima EU o javnoj nabavi prije nego što poduzmu važne korake, npr. raspisivanje natječaja za glavne radove na projektu ili potpisivanje međunarodnog ugovora (tzv. mehanizam ex-ante procjene). To može obuhvaćati, na primjer, savjete o iznimno niskoj cijeni ili o dizajnu nabave koji se temelji na kvaliteti.


Pravila EU o javnoj nabavi pomažu u postizanju bolje vrijednosti za novac poreznih obveznika osiguravajući da se javni ugovori dodjeljuju transparentnim, nediskriminatornim i konkurentnim natječajnim postupcima. Ove smjernice su prva od 10 akcija navedenih u Komunikaciji o odnosima EU-Kina koje je Vijeće podržalo u svojim zaključcima iz ožujka 2019. godine.

 

Više pročitajte u Vodiču o sudjelovanju ponuditelja iz trećih zemalja na tržištu nabave u EU-u  OVDJE.

 
  Novosti - Sve