10. 02. 2025.
Sadržaj ugovora i upravljanje ugovorom o javnoj nabavi

Kakav bi trebao biti sadržaj ugovora, te kako upravljati ugovorom?

Svaka zemlja - članica Europske unije regulira provedbu postupaka javne nabave u vlastitom nacionalnom zakonodavstvu, sukladno sa europskim direktivama za javne i sektorske naručitelje.

Područje javne nabave reguliraju dvije ključne direktive:

  1. Direktiva 2014/24/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o javnoj nabavi i o stavljanju izvan snage Direktive 2004/18/EZ (SL EU L 94, 28.3.2014) - za javne naručitelje i
  2. Direktiva 2014/25/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o nabavi subjekata koji djeluju u sektoru vodnog gospodarstva, energetskom i prometnom sektoru te sektoru poštanskih usluga i stavljanju izvan snage Direktive 2004/17/EZ (SL EU L 94,28.3.2014) - za sektorske naručitelje.

Domaći nacionalni Zakon o javnoj nabavi (NN 120/16, 114/22) fokusiran je na provedbu postupaka javne nabave, generalno upućujući na različite postupke i tehnike koje se mogu koristiti radi sklapanja ugovora za nabavu resursa potrebnih za funkcioniranje javnog sektora.

Za definiranje sadržaja ugovora, odnosno za izradu Uputa za ponuditelje naručitelj se može koristiti Pravilnikom o Dokumentaciji o nabavi, te ponudi u postupcima javne nabave (NN 65/17, 75/20), iako se pravilnikom ne određuju obvezni elementi ugovora.

Što se tiče upravljanja ugovorom i sklapanja aneksa radi izmjena tijekom trajanja ugovora, ZJN 2016 propisuje tek nekoliko članaka koji o tome govore. 

Tako, u skladu s odredbama članaka 315. – 320.  ZJN 2016 javni naručitelj smije izmijeniti ugovor o javnoj nabavi tijekom njegova trajanja bez provođenja novog postupka javne nabave.

Koje su to situacije kada naručitelj može izmjeniti ugovor bez provođenja novog postupka javne nabave?

Nekoliko je mogućnosti, i to:

  • ako su izmjene, neovisno o njihovoj novčanoj vrijednosti, bile na jasan, precizan i nedvosmislen način predviđene u dokumentaciji o nabavi u obliku odredaba o izmjenama ugovora, a koje mogu uključivati odredbe o promjeni cijene ili opcija;

  • radi nabave dodatnih radova, usluga ili robe od prvotnog ugovaratelja koji su se pokazali potrebnim, a nisu bili uključeni u prvotnu nabavu, ako promjena ugovaratelja nije moguća zbog ekonomskih ili tehničkih razloga, kao što su zahtjevi za međuzamjenjivošću i interoperabilnošću s postojećom opremom, uslugama ili instalacijama koje su nabavljene u okviru prvotne nabave, i ako bi prouzročila značajne poteškoće ili znatno povećavanje troškova za javnog naručitelja;

  • ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:

    1. do potrebe za izmjenom došlo je zbog okolnosti koje pažljiv javni naručitelj nije mogao predvidjeti

    2. izmjenom se ne mijenja cjelokupna priroda ugovora

    3. svako povećanje cijene nije veće od 50 % vrijednosti prvotnog ugovora.

  • s ciljem zamjene prvotnog ugovaratelja s novim ugovarateljem koje je posljedica:

    1. primjene članka 315. ovoga Zakona,

    2. općeg ili djelomičnog pravnog sljedništva prvotnog ugovaratelja, nakon restrukturiranja, uključujući preuzimanje, spajanje, stjecanje ili insolventnost, od strane drugog gospodarskog subjekta koji ispunjava prvotno utvrđene kriterije za kvalitativni odabir gospodarskog subjekta, pod uvjetom da to ne predstavlja drugu značajnu izmjenu ugovora te da nema za cilj izbjegavanje primjene ovoga Zakona,

    3. obveze neposrednog plaćanja podugovarateljima.

  • ako izmjene, neovisno o njihovoj vrijednosti, nisu značajne u smislu članka 321. ovoga Zakona.

  • ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:

          1. vrijednost izmjene manja je od europskih pragova iz članka 13. ovoga Zakona

          2. vrijednost izmjene manja je od 10 % prvotne vrijednosti ugovora o javnoj nabavi robe ili usluga, odnosno manja je od 15 % prvotne vrijednosti ugovora o javnoj nabavi radova

          3. izmjena ne mijenja cjelokupnu prirodu ugovora.

Ipak, izmjene sa kojima se uobičajeno susreću stručnjaci u javnoj nabavi daleko su opsežnije od onih spomenutih u okviru tih članaka, te se u tom smislu zakon dopušta oslanjanje na korištenje zakonskih propisa kojima se uređuju obvezni odnosi (čl. 313 ZJN 2016).

Kako se u tome snaći?

Jer, pored Zakona o javnoj nabavi potrebno je upoznati i Zakon o obveznim odnosima koji nam daje više rješenja za sadržaj ugovora i upravljanje ugovorom o javnoj nabavi.

Upoznati ćemo se sa mogućnostima i najboljim rješenjima izmjena i dopuna ugovora o javnoj nabavi na webinaru 20. ožujka, pa vas pozivamo da nam se pridružite i podijelite sa nama vaša iskustva o ovoj temi.

Više detalja o webinaru 20. ožujka provjerite

OVDJE -  Izmjene ugovora o javnoj nabavi, aneksi i raskidi sukladno ZJN 2016 i ZOO te poništenje postupaka - WEBINAR 8 bodova

Hvala vam.

 
  Novosti - Sve