12. 02. 2025.
Izmjene i dopune ugovora o javnoj nabavi

Kakav bi trebao biti sadržaj ugovora?

Kako se ugovor može mijenjati?

Kada sklopiti aneks ugovora?

Što u aneksu napisati?

Koji su dokumenti ključni za osnovanost dopune i izmjene ugovora?

 

Mnoštvo je pitanja koja se postavljaju i sa strane kupca - naručitelja i sa strane isporučitelja, a jedno je sigurno - koliko su ova pitanja značajna za kupce - naručitelje, toliko su još značajnija za isporučitelje - ponuditelje u javnoj nabavi.

Ponuditelj se upoznaje sa uvjetima ugovaranja iz Dokumentacije o nabavi koja na kraju čini sastavni dio ugovora o javnoj nabavi.

Naručitelj je obvezan sačiniti Dokumentaciju o nabavi, pripremiti i provesti postupak nabave sukladno zakonskim propisima, posebito sukladno Zakonu o javnoj nabavi.

Za različite resurse naručitelj koristi informativne podatke sa tržišta, te različite zakonske okvire ovisno o specifičnosti roba, usluga ili radova koje nabavlja.

 

Što se tiče upravljanja ugovorom i sklapanja aneksa radi izmjena tijekom njegova trajanja, ZJN 2016 propisuje tek nekoliko članaka koji o tome govore. 

Tako, u skladu s odredbama članaka 315. – 320.  ZJN 2016 javni naručitelj smije izmijeniti ugovor o javnoj nabavi tijekom njegova trajanja bez provođenja novog postupka javne nabave.

Koje su to situacije kada naručitelj može izmjeniti ugovor bez provođenja novog postupka javne nabave?

Nekoliko je mogućnosti, i to:

  • ako su izmjene, neovisno o njihovoj novčanoj vrijednosti, bile na jasan, precizan i nedvosmislen način predviđene u dokumentaciji o nabavi u obliku odredaba o izmjenama ugovora, a koje mogu uključivati odredbe o promjeni cijene ili opcija;
  • radi nabave dodatnih radova, usluga ili robe od prvotnog ugovaratelja koji su se pokazali potrebnim, a nisu bili uključeni u prvotnu nabavu, ako promjena ugovaratelja nije moguća zbog ekonomskih ili tehničkih razloga, kao što su zahtjevi za međuzamjenjivošću i interoperabilnošću s postojećom opremom, uslugama ili instalacijama koje su nabavljene u okviru prvotne nabave, i ako bi prouzročila značajne poteškoće ili znatno povećavanje troškova za javnog naručitelja;
  • ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:
  1. do potrebe za izmjenom došlo je zbog okolnosti koje pažljiv javni naručitelj nije mogao predvidjeti
  2. izmjenom se ne mijenja cjelokupna priroda ugovora
  3. svako povećanje cijene nije veće od 50 % vrijednosti prvotnog ugovora.
  • s ciljem zamjene prvotnog ugovaratelja s novim ugovarateljem koje je posljedica:
  1. primjene članka 315. ovoga Zakona,
  2. općeg ili djelomičnog pravnog sljedništva prvotnog ugovaratelja, nakon restrukturiranja, uključujući preuzimanje, spajanje, stjecanje ili insolventnost, od strane drugog gospodarskog subjekta koji ispunjava prvotno utvrđene kriterije za kvalitativni odabir gospodarskog subjekta, pod uvjetom da to ne predstavlja drugu značajnu izmjenu ugovora te da nema za cilj izbjegavanje primjene ovoga Zakona,
  3. obveze neposrednog plaćanja podugovarateljima.
  • ako izmjene, neovisno o njihovoj vrijednosti, nisu značajne u smislu članka 321. ovoga Zakona.
  • ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:
  1. vrijednost izmjene manja je od europskih pragova iz članka 13. ovoga Zakona
  2. vrijednost izmjene manja je od 10 % prvotne vrijednosti ugovora o javnoj nabavi robe ili usluga, odnosno manja je od 15 % prvotne vrijednosti ugovora o javnoj nabavi radova
  3. izmjena ne mijenja cjelokupnu prirodu ugovora.

Ipak, izmjene sa kojima se uobičajeno susreću stručnjaci u javnoj nabavi daleko su opsežnije od onih spomenutih u okviru tih članaka, te se u tom smislu zakon dopušta oslanjanje na korištenje zakonskih propisa kojima se uređuju obvezni odnosi (čl. 313 ZJN 2016).

Kako se u tome snaći?

Jer, pored Zakona o javnoj nabavi potrebno je upoznati i Zakon o obveznim odnosima koji nam daje više rješenja za sadržaj ugovora i upravljanje ugovorom o javnoj nabavi.

Ponuditelji - isporučitelji su stručni znalci u svojoj djelatnosti i očekuju fleksibilnost kupca - naručitelja u situacijama koje se uobičajeno pojavljuju pri realizaciji ugovora, a zahtjevaju izmjene izvornog ugovora.

Kako i kada naručitelj može prihvaćati izmjene i dopune ugovora, uvelike je ovisno o zakonskom okviru, a u ovoj fazi realizacije ugovora značajniji pravni okvir čini Zakon o obveznim odnosima kao i specifični zakoni koji su povezani sa predmetom nabave.

Dok je kupac - naručitelj odgovoran pri realizaciji ugovora primjenjivati oskudni pravni okvir, isporučitelj je značajno fleksibilniji ali samo u situaciji koja ide na korist naručitelja. Što se može postići aneksiranjem ugovora i da li će do aneksa uopće doći, zahtjevna su pitanja za obje strane. Preporučljivo da izmjene uvijek nose datum prije ispunjenja odnosno prije isteka roka trajanja ugovora.

 

Sa više primjera i informacija  o dobrim rješenjima izmjena i dopuna ugovora o javnoj nabavi ćemo se upoznati na webinaru 21. veljače, pa vas pozivamo da nam se pridružite i podijelite sa nama vaša iskustva o ovoj temi.

Više detalja o webinaru 21. veljače provjerite OVDJE -  Izmjene ugovora o javnoj nabavi, aneksi i raskidi sukladno ZJN 2016 i ZOO te poništenje postupaka - WEBINAR 8 bodova

Hvala vam.

 
  Novosti - Sve