15. 01. 2025.
Da li je za Plan nabave potrebno osigurati sredstva u Financijskom planu / proračunu?

Mišljenje Ministarstva: KLASA: 406- 01/22-01/212, URBROJ: 517-08-04-02-01-22-2, od 4. kolovoza 2022.

 

Naručitelj postavlja sljedeće pitanje:

....mora li plan nabave biti usklađen s financijskim planom, odnosno je li izmjena financijskog plana uvjet za izradu izmjene plana nabave, ako sredstva nisu osigurana u financijskom planu na određenoj razini konta? Pitanje je da li se smije donijeti odluka o odabiru i sklopiti ugovor po provedenom postupku nabave ako sredstava nisu prethodno osigurana na razini konta vrste troška financijskog plana?

 

MIšljenjem se daje sljedeći odgovor:

...ZJN 2016 izrijekom ne uvjetuje naručiteljima da prije započinjanja postupka javne nabave moraju imati osigurana sredstva za nabavu niti trenutak u kojem sredstva moraju biti osigurana.

Međutim, ZJN 2016 obvezuje naručitelje na donošenje plana nabave za proračunsku ili poslovnu godinu te na valjano određivanje procijenjene vrijednosti nabave u trenutku početka postupka javne nabave.

Financiranje planiranih nabava naručitelj bazira na određenim planovima i projekcijama pribavljanja financijskih sredstava te se pretpostavlja da će za planirane nabave imati osigurana sredstva, kao i da vodi računa o dinamici nastanka obveza po sklopljenim ugovorima. Naručitelj je dužan sukladno posebnim propisima, voditi računa da ima osigurana sredstva za podmirenje svojih obveza najkasnije u trenutku kada te obveze moraju biti podmirene.

Člankom 44. Zakona o proračunu određeno je da proračunski korisnici smiju preuzimati obveze na teret državnog proračuna tekuće godine samo za namjene i do visine utvrđene financijskim planom. Plaćanja koja proizlaze iz preuzetih obveza proračunski korisnici državnog proračuna moraju kao obvezu uključiti u financijski plan u godini u kojoj obveza dospijeva.

Prema tome, javni naručitelj može sklopiti ugovor o javnoj nabavi, ako u proračunu, odnosno financijskom planu može preraspodjelom osigurati dodatna sredstva potrebna za neplaniranu vrijednost nabave.

 

Primjer iz prakse: Mišljenje Ministarstva: KLASA: 406- 01/22-01/243, URBROJ: 517-08-04-01-01-22-2, od 6. listopada 2022.

Na temelju financijske revizije, naručitelj je dobio preporuku vezano uz pet izmjena i dopuna plana nabave, kojom preporukom je navedeno da je potrebno više pozornosti posvetiti planiranju nabave kako bi se izbjegle brojne izmjene i dopune plana nabave tijekom proračunske ili poslovne godine. Iako je naručitelj pokušao smanjiti broj izmjena i dopuna plana nabave tijekom proračunske odnosno poslovne godine, međutim isto nije uspio. Zbog navedenog traži mišljenje je li navođenje pojedinog predmeta nabave u Planu nabave zaista nužan preduvjet da bi se pojedini postupak pokrenuo, te ako je predmet nabave već uvršten u Plan nabave je li nužno prije pokretanja postupka objaviti izmjenu Plana nabave koja se odnosi na konkretan predmet nabave (npr. izmjena procijenjene vrijednosti, rok, kvartal u kojem se postupak pokreće i sl.)? Nadalje, Naručitelj navodi da bi, u slučaju da se predmet nabave ili izmjena pojedine stavke Plana nabave može uvrstiti i nakon pokretanja postupka, razmotrili kvartalno usklađivanje Plana nabave sa stvarnim stanjem.

Mišljenjem se daje sljedeći odgovor:

....Sukladno svemu navedenom, Ministarstvo je mišljenja da se u plan nabave unose svi predmeti nabave čije je procijenjena vrijednost jednaka ili veća od 20.000,00 kn, neovisno o izvorima i načinu financiranja te da naručitelj može započeti postupak javne nabave predmeta nabave koji nije naveden u planu nabave prije izmjene plana nabave. Dakle, izmjena pojedine stavke plana nabave može se uvrstiti i nakon pokretanja postupka, iako radi veće transparentnosti bilo bi svrsishodno objaviti izmjenu plana nabave prije početka postupka javne nabave, ako je primjenjivo na konkretan postupak javne nabave, odnosno, osim ako iz opravdanih razloga naručitelj to nije u mogućnosti.

Naručitelj je obvezan poštivati rok od osam dana za objavu svake promjene plana nabave u EOJN RH koji je propisan odredbom članka 4. stavka 1. Pravilnika, što se odnosi na situaciju ako je promjena plana zaista izvršena u kojem slučaju je radi transparentnosti potrebno tu izmjenu i objaviti u propisanom roku i na propisani način.

Iako je planiranje nabave definirano samo jednim člankom ZJN 2016 (članak 28.) iz čega bi se dalo zaključiti da bi proces planiranja trebao biti jednostavan, u praksi se zaista pronalazi niz složenih situacija kada naručitelj ostaje u nedoumici kako postupiti.

Stoga poslušajte iskustva stručnjaka 30. siječnja na edukaciji u Zagrebu - Praktikum o planiranju javne i jednostavne nabave - izrada Plana nabave za 2025. na novoj platformi EOJN - interaktivna radionica - 8 bodova

Hvala vam!

 
  Novosti - Sve