Žalitelj nije dokazao da ugovorni dio dokumentacije o nabavi sadrži ništetne odredbe
Žalitelj Siemens Mobility Austria GmbH, Beč, Republika Austrija navodi da ugovorni dio dokumentacije o nabavi sadrži ništetne odredbe. Pravni standard „Zahtjevi Naručitelja" implicira da naručitelj u bilo kojem trenutku može postaviti neki zahtjev te će se isti smatrati dijelom ugovora između naručitelja i izvođača. Takvo što bilo bi u naročitoj protivnosti s odredbama članka 269. stavka 2. i članka 272. st. 1. ZOO-a jer bi takva činidba bila neodrediva, odnosno ostavljena na isključivu volju drugoj ugovornoj strani te bi navedeno u svakom slučaju uzrokovalo ništetnost ugovora. Isto vrijedi i za pravni standard „Bilo koji drugi dokument koji čini Ugovor" koji također uzrokuje neodređenost i neodredivost činidbe. Žalitelju je dalje sporan izraz „radovi koji su potrebni“ i „svi radovi koji se podrazumijevaju" koji su navedeni u odredbi čl. 4.1. dokumenta Posebni uvjeti ugovora budući da radovi u javnoj nabavi moraju biti jasno i nedvosmisleno definirani te kao takvi predviđeni u odgovarajućem troškovniku. Formulacije poput „svi radovi koji su potrebni" ili „svi radovi koji se podrazumijevaju" suprotne su kako odredbama ZJN-a tako i citiranim odredbama ZOO-a jer uzrokuju da činidba izvođača ostaje neodređena.
Naručitelj u odgovoru na žalbu navodi da se radi o modelu ugovora o građenju u skladu s FIDIC pravilima, Crvena knjiga. Žalitelj pogrešno implicira da sintagma „zahtjevi naručitelja“ znači da naručitelj u svakom trenutku može dostaviti bilo koji zahtjev kojeg ponuditelji moraju ispuniti. Radi se o izravnom prijevodu sadržaja Fidic ugovora s engleskog jezika koji u originalu glasi „Technical Specifications/Employers requirements" i odnosi se isključivo na tehničke specifikacije koje je ponuditelj dužan ispuniti. Nadalje, navodi „svi radovi koji su potrebni" ili „svi radovi koji se podrazumijevaju" odnose se na radove koji su navedeni u Tehničkim specifikacijama, Svezak III, knjiga 1. i 2. a neophodni su da infrastrukturni podsustav funkcionira.
Iz sadržaja žalbenog navoda u bitnome proizlazi da je žalitelju sporna uporaba izraza „Tehničke specifikacije/Zahtjevi Naručitelja (uključujući sve izmjene/dopune)“ i izraza „Bilo koji drugi dokument koji čini Ugovor." Po ocjeni ovog tijela nisu u pitanju neki novi zahtjevi koje naručitelj može naknadno odrediti već je riječ o tehničkim specifikacijama koje je ponuditelj dužan ispuniti. U pitanju je pravni standard koji je u uporabi prema Fidic ugovoru. Isto vrijedi i za izraz "bilo koji drugi dokument koji čini ugovor“, gdje je također u pitanju uporaba pravnog standarda, a u praksi ti dokumenti predstavljaju relevantne dijelove dokumentacije. Žalitelj dakle, pogrešno implicira da sintagma „zahtjevi naručitelja" znači da naručitelj u bilo kojem trenutku može postaviti neki zahtjev te će se isti smatrati dijelom ugovora između naručitelja i izvođača. Naručitelj nema zakonske ovlasti nametati neke druge zahtjeve koji nisu prethodno bili propisani dokumentacijom o nabavi. Slijedom navedenog, opisani dio žalbenog navoda ocijenjen je neosnovanim.
Vezano za dio žalbenog nadova kojim žalitelj osporava članak 4.1. dokumenta Posebni uvjeti ugovora točnije uporabu izraza „svi radovi koji su potrebni" ili svi radovi koji se podrazumijevaju", ukazujući da je riječ o neodredivoj činidbi, naručitelj navedeno obrazlaže na način da su u pitanju radovi koji su navedeni u tehničkim specifikacijama, a neophodni su da infrastrukturni podsustav funkcionira. Navedenu argumentaciju prihvaća ovo tijelo kao valjanu i logičnu. S druge strane, žalitelj nije dokazao da je uporaba spornih izraza protivna citiranim odredbama ZOO i ZJN 2016. Naručitelj je dakle, obrazložio uporabu navedenih izraza koji su spornu žalitelju, a s druge strane žalitelj u konkretnom slučaju nije sukladno svojoj obvezi iz članka 403. ZJN 2016 dokazao povrede materijalnog prava koje su istaknute u žalbi, te se pozivom na pravilo o teretu dokazivanja ovaj žalbeni navod ocjenjuje neosnovanim.
RJEŠENJE: KLASA: UP/II-034-02/20-01/751 URBROJ: 354-01/20-8, 29. listopada 2020.
Naručitelj: HŽ-Infrastruktura d.o.o., Zagreb
Žalitelj: Končar-Inženjering za energetiku i transport d.d., Zagreb i Siemens Mobility Austria GmbH, Beč, Republika Austrija
Predmet nabave: Radovi na prometno-upravljačkom i signalno-sigurnosnom željezničkom infrastrukturnom podsustavu projekta „Rekonstrukcija postojećeg i izgradnja drugog kolosijeka na dionici Hrvatski Leskovac - Karlovac“
Datum odluke: 29/10/2020
Klasa rješenja: KLASA: UP/II-034-02/20-01/751 URBROJ: 354-01/20-8, 29. listopada 2020.