06. 11. 2018.

Žalitelj navodi da je nezakonito traženje naručitelja prema kojemu proširenje pokrića po osnovi opće odgovornosti obuhvaća štete nastale kao posljedica poplave na stvarima trećih osoba uslijed nemogućnosti protoka/otjecanja velike količine oborina putem odvodnih cijevi, kao i postupne štete nastale uslijed dužeg djelovanja temperature, plinova, para ili vlage. Navodi da se u ovom dijelu dokumentacije o nabavi ne radi o neizvjesnom riziku kako ga definira članak 922. Zakona o obveznim odnosima, kako u dijelu koji se odnosi na postupne štete tako i s obzirom na općepoznatu činjenicu (redovite štete) neadekvatne i potkapacitirane infrastrukture vodovodnih i kanalizacijskih cijevi.

Žalitelj dalje navodi da je naručitelj u tehničkoj specifikaciji tražio pokriće profesionalne odgovornosti za štetu nastalu uslijed zakašnjenja u ispunjenju ugovorne obveze osiguranika, a da ni ovaj rizik nije neizvjestan ni nezavisan od isključive volje ugovaratelja osiguranja ili osiguranika, stoga ne spada u osigurljive rizike profesionalne odgovornosti.

Žalitelj također navodi da je naručitelj propisao da za Zagrebački holding d.o.o. Podružnica Robni terminali Zagreb i Zagrebački velesajam d.o.o. osiguranje uključuje odgovornost za štetu na imovini nastalu uslijed pojave zakišnjavanja/prodora oborinske vode, kao i cjelovito pokriće građansko-pravne ugovorne odgovornosti za štetu nastalu kao posljedica naprijed navedenih izvora opasnosti. Žalitelj navodi da s obzirom na dobro poznato stanje nekretnina, ovdje također nije riječ o neizvjesnom riziku. Osim toga, da je navedena podružnica ugovorom s najmoprimcem isključila svoju odgovornost, stoga, kako nema odgovornosti osiguranika, nema osnove ni da se od osiguratelja potražuje naknada štete.

Dakle, žalitelj navodi da se u svim spornim odredbama tehničke specifikacije ne radi o osiguranom riziku te da je stoga u ovim dijelovima dokumentacija o nabavi nezakonita. Zakon o obveznim odnosima u članku 921, definira ugovor o osiguranju kao ugovor kojim se osiguratelj obvezuje ugovaratelju osiguranja isplatiti osiguraniku ili korisniku osiguranja osigurninu ako nastane osigurani slučaj, a ugovaratelj osiguranja obvezuje se osiguratelju platiti premiju osiguranja. Člankom 922. tog Zakona definiran je osigurani slučaj kao događaj prouzročen osiguranim rizikom. U stavku 2. tog članka propisano je da rizik koji je obuhvaćen osiguranjem (osigurani rizik) mora biti budući, neizvjestan i nezavisan od isključive volje ugovaratelja osiguranja ili osiguranika.

DKOM ocjenjuje da se u sve tri osporene odredbe tehničkih specifikacija radi o neizvjesnim rizicima, odnosno da žalitelj nije dokazao suprotno te da nije u pravu žalitelj kada navodi da bi činjenice stanja gradske infrastrukture bile općepoznate, dakle, one koje nije potrebno dokazivati niti je u pravu kada navodi da bi zakašnjenje u ispunjenju ugovorne obveze osiguranika bilo izvjesno. Stoga, kako u ovom slučaju naručitelj nije povrijedio odredbe ZJN 2016 niti posebnog propisa koji uređuje materiju koja je predmet nabave, žalbeni se navod ocjenjuje neosnovanim.

RJEŠENJE KLASA: UP/II-034-02/18-01/850, URBROJ: 354-01/18-7, od 6. studenog 2018.

Zakon: ZJN 2016
Naručitelj: Grad Zagreb
Žalitelj: Croatia osiguranje d.d.
Predmet nabave: Usluga osiguranja (po grupama)
Datum odluke: 06/11/2018
Klasa rješenja: KLASA: UP/II-034-02/18-01/850, URBROJ: 354-01/18-7, od 6. studenog 2018.
 
  Baza rješenja DKOM - Sve