Naručitelj uvjet poznavanja hrvatskog jezika u govoru i pismu nije propisao kao uvjet tehničke i stručne sposobnosti, već u okviru kriterija za odabir ekonomski najpovoljnije ponude
Žalitelj ističe da je naručitelj 22. srpnja 2022. godine objavio izmjene dokumentacije o nabavi kojom prilikom je izmijenio odredbe točke 8.3. koje se tiču kriterija za odabir ponude, točnije bodovanja specifičnog iskustva ključnih stručnjaka, na način da je propisao da će kod stručnjaka 1. do 3. bodovati njihovo poznavanje hrvatskog jezika u govoru i pismu. Žalitelj smatra da je navedena izmjena i dopuna nezakonita budući da ista ograničava tržišno natjecanje te čini dokumentaciju suprotnom načelu zaštite tržišnog natjecanja te načelu jednakog tretmana jer da predmetna odredba dokumentacije o nabavi diskriminira po osnovi poznavanja jezika.
Naručitelj u odgovoru na žalbu ističe da poznavanje hrvatskog jezika nije propisano kao uvjet tehničke ili stručne sposobnosti, ili kao eliminacijski kriterij uslijed kojeg bi ponuditelj bio onemogućen sudjelovati u predmetnom postupku javne nabave, već kao kriterij za odabir ponude. Stoga naručitelj ne diskriminira niti jednog ponuditelja niti ga stavlja u nepovoljniji položaj, već dodjeljuje bodove onim ponuditeljima čiji će stručnjaci ispuniti predmetni kriterij. Naručitelju je od presudne važnosti da se komunikacija odvija nesmetano, kvalitetno i kontinuirano. Znanje hrvatskog jezika je relevantno zbog potrebe za kontinuiranom usmenom i pisanom korespondencijom sa zainteresiranim stranama i institucijama te obveze za izradom dokumentacije na hrvatskom jeziku u zadanim rokovima. Naručitelj navodi da poznavanje hrvatskog jezika za pojedine stručnjake smatra objektivnom prednošću te je stoga tu kvalifikaciju, iskoristivši svoje zakonsko pravo, odlučio i bodovati u sklopu kriterija za odabir ekonomski najpovoljnije ponude.
Naručitelj uvjet poznavanja hrvatskog jezika u govoru i pismu nije propisao kao uvjet tehničke i stručne sposobnosti, već u okviru kriterija za odabir ekonomski najpovoljnije ponude. Slijedom navedenog, naručitelj neće isključiti sudjelovanje stručnjaka koji ne poznaju hrvatski jezik, već ponuditelj za takvog stručnjaka koji neće zadovoljavati navedeni kriterij neće dobiti bodove po tom kriteriju. Naručitelj je bodovanje spornog kriterija obrazložio navodeći da hrvatski jezik predstavlja službeni jezik Europske unije i s obzirom da će se sva pisana i usmena komunikacija odvijati na hrvatskom jeziku, tražene isporučevine moraju biti izrađene na hrvatskom jeziku, a da navedeno može utjecati na kvalitetu, organizaciju i koordinaciju aktivnosti vezano uz predmet nabave. Nadalje, za predviđeno trajanje ugovora za izvršenje usluge, navedeni stručnjaci također ostvaruju kontakte sa svim javnopravnim tijelima Republike Hrvatske u kojima je hrvatski jezik službeni i jedini jezik komunikacijete je naručitelju od presudne važnosti da se komunikacija odvija nesmetano, kvalitetno i kontinuirano. S obzirom na sve prethodno navedeno, prema ocjeni ovog tijela, kriterij poznavanja hrvatskog jezika u govoru i pismu ne predstavlja kriterij odabira čije bi bodovanje u konkretnom slučaju predstavljalo povredu načela javne nabave niti se radi o diskriminatornom uvjetu. Sve navedeno ukazuje na nespornu povezanost predmetnog kriterija s predmetom nabave te je slijedom navedenog, ocijenjeno da traženi kriterij poznavanja hrvatskog jezika nije diskriminirajući i nije protivan odredbama ZJN 2016 pa je žalbeni navod žalitelja ocijenjen neosnovanim.
RJEŠENJE: KLASA: UP/II-034-02/22-01/528 URBROJ: 354-02/8-22-8, 9. rujna 2022.
Naručitelj: HŽ Infrastruktura d.o.o., Zagreb
Žalitelj: Tectum j.d.o.o., Vodice
Predmet nabave: Usluga izrade studije razvoja željezničkog čvora Zagreb
Datum odluke: 09/09/2022
Klasa rješenja: KLASA: UP/II-034-02/22-01/528 URBROJ: 354-02/8-22-8, 9. rujna 2022.
Broj objave u EOJN: 2022/S 0F5-0008416
Članak: Članak 285. stavak 1.
Osnovan žalbeni navod: Ne